TRIO

Trio

Moja fascynacja nisko strojonym fletem traverso i artystyczna pasja Magdaleny Pilch do wykonywania francuskiej muzyki kameralnej baroku zaowocowały naszą współpracą, która rozpoczęła się w 2018 roku.

Wykonujemy francuską muzykę barokową w niskim stroju francuskim a – 392-400 Hz na kopiach trzyczęściowych i czteroczęściowych francuskich fletów poprzecznych z końca XVII i początku XVIII wieku. Nasz repertuar obejmuje utwory en trio, wydane w Paryżu za panowania Ludwika XIV, wykonywane na dwóch fletach traverso z towarzyszeniem klawesynu. Występujemy w następującym składzie: Magdalena Pilch, Agnieszka Gorajska – flety traverso i Marek Pilch – klawesyn.

 

Magdalena Pilch | Flet traverso

W 1997 roku ukończyła studia magisterskie w klasie fletu Grzegorza Olkiewicza w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 1998-2002 odbyła studia podyplomowe w klasie fletu traverso prof. dr Linde Brunmayr – Tutz w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen (Niemcy). W latach 2000-2015 współpracowała z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu jako wykładowca fletu traverso i zespołów kameralnych muzyki dawnej. Od 2009 roku jest zatrudniona w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów jako pedagog w klasie fletu traverso, gdzie początkowo pracowała na stanowisku adiunkta, a obecnie zajmuje stanowisko profesora Akademii.

Jej rozprawa doktorska pt. Brzmienie i intonacja fletów renesansowych, barokowych, klasycznych i romantycznych jako czynnik zależny od zamierzonej konstrukcji instrumentów tych epok (Łódź 2007) stanowiła pierwszą w Polsce próbę kompleksowego ujęcia tematu historii przedboehmowskich fletów poprzecznych w oparciu o źródła historyczne. W 2013 roku przeprowadziła postępowanie o nadanie stopnia doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zatytułowane Kompleksowa wizja fletu romantycznego w zakresie budowy, brzmienia, techniki gry i praktyki wykonawczej według Die Kunst des Flötenspiels in theoretisch – praktischer Beziehung dargestellt von A.B. Fürstenau op. 138. W wyniku fascynacji tematyką przewodu habilitacyjnego – repertuarem kameralnym pierwszej połowy XIX wieku oraz fletami romantycznymi – nagrała dwie płyty wydane przez RECART (Flauto brillante 2011 oraz Brillante 2 2015). Magdalena Pilch gra na flecie renesansowym, barokowym, klasycznym i romantycznym. 

Jest założycielką La Viva Fiamma, jedynego działającego obecnie w Polsce konsorcjum na flet poprzeczny renesansowy oraz współzałożycielką zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica. Od 2013 roku jest także redaktorem naczelnym dwumiesięcznika naukowo-artystycznego „Notes Muzyczny” (notesmuzyczny.pl), wydawanego przez Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Łodzi.

Jest autorką polskich tłumaczeń dwóch ważnych historycznych szkół fletowych: J.- M. Hotteterre’a Zasady gry na flecie poprzecznym, flecie podłużnym i oboju, pod red. M. Nahajowskiego (Łódź 2013) oraz Szczegółowa i gruntowna szkoła gry na flecie J. G. Tromlitza (Łódź 2018), a także mniejsze publikacje dotyczące fletów poprzecznych w kontekście historycznych praktyk wykonawczych: Flet w czasach Beethovena (część zbiorowej edycji materiałów z Sesji Naukowo-Artystycznej Beethoven mniej znany, Łódź 2007); Kadencje fletowe w muzyce XVIII wieku w świetle traktatu J.J. Quantza (część wydania zbiorowego materiałów z Sesji Naukowo-Artystycznej Sztuka improwizacji i realizacji basso continuo w muzyce XVII-XVIII wieku, Łódź 2011), Vibrato w świetle historycznych szkół fletowych – świadomie wykonywany ornament, wyraz emocji czy mechaniczna maniera? (część publikacji związanej z Ogólnopolską Konferencją Naukowo-Artystyczną „Między traktatem a mową emocji przetworzonych w dźwięki. Muzyka XVIII wieku w teorii i praktyce, Łódź 2014). 

 

Marek Pilch | Klawesyn

Urodził się w Cieszynie. Studiował równolegle w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Studia podyplomowe kontynuował w Hochschule für Musik w Trossingen (Niemcy) jako stypendysta DAAD. W 1992 r. otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku, a w 1997 r. został finalistą Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego (NDR) w Hamburgu. W latach 1998-2000 prowadził kursy interpretacji muzyki klawesynowej i wykonawstwa basso continuo na Festiwalu Bohemia w Kostelcu w Czechach.

Jest zaangażowany w działalność muzyczną Kościoła Ewangelickiego w Polsce. Był współredaktorem „Śpiewnika Ewangelickiego”. (Augustana, 2002) oraz współautorem „Choralnika” (wyd. Augustana, 2005). W latach 2000-2005 był organistą w kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu. W 2002 r. założył Ewangelicki Instytut Muzyki Sakralnej we Wrocławiu. Współpracował z Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniem Badań i Konserwacji Organów Śląskich (VEESO) oraz Internationale Heinrich Schuetz Gesellschaft. W latach 2011-13 wraz z Muzeum Historii Katowic prowadził cykl Koncerty na zabytkowym fortepianie, poświęcony interpretacjom muzyki fortepianowej i kameralnej wykonywanej na fortepianie Ernsta Irmlera z 1860 roku. W latach 2013-15 prowadził cykl wykładów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach przedmiotu „Hymnologia protestancka”.

Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową jako organista, klawesynista i kameralista. Współpracuje z zespołami muzyki dawnej oraz prowadzi własny zespół kameralny Trio Brillante, w którym gra na historycznym fortepianie stołowym. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki.

Scroll to Top