AETAS BAROCA

Aetas Baroca
Oczarowanie bogatą stylistyką muzyki dojrzałego baroku i chęć dzielenia się jej wyrafinowanym pięknem ze współczesną publicznością połączyły czterech muzyków, rozpoczynając tym samym ich wspólną przygodę na scenach muzycznych w Polsce i na międzynarodowych festiwalach muzyki dawnej.
Zespół Aetas Baroca został założony w 2014 roku w Hadze, gdzie jego członkowie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym zgłębiali tajniki historycznych praktyk wykonawczych. Instrumentaliści, pracując nad każdym elementem dzieła, podkreślają znaczenie muzyki baroku w jej retorycznym wymiarze.
Członków kwartetu szczególnie interesuje teoria osiemnastowiecznego afektu, muzyczna interpretacja gestów wywodzących się ze świata ruchu i barokowego tańca – mającego ogromny wpływ na kształtowanie się muzyki tamtego czasu. Dbałość o stylistyczną ornamentykę i retorykę muzyczną pozwala słuchaczom Aetas Baroca na krótką podróż do wieku przepychu i kosztowności.
Ze względu na obecność fletu traverso i wiolonczeli barokowej zespół koncentruje się na wykonywaniu muzyki włoskiej, niemieckiej i francuskiej późnego baroku. Dzięki Aetas Baroca wnętrza polskich, czeskich, niemieckich i holenderskich katedr i sal zamkowych znów rozbrzmiewają więc utworami Jeana-Philippe’a Rameau, Antonia Caldary, Georga Philippa Telemanna, Claude’a Galbastre, Jana Sebastiana Bacha, Jeana Barriere’a i innych.
Wyjątkowe brzmienie zespołu to efekt głębokiego zainteresowania jego członków stylistyką epoki, która przyniosła trzy odmienne, równocześnie kształtujące się prądy: pełne ozdób rokoko, zwiewny i uporządkowany galant oraz zapowiadający romantyzm Sturm und Drang. Muzycy Aetas Baroca jako szczerzy entuzjaści i miłośnicy muzyki dawnej pragną przybliżać ją nie tylko koneserom, lecz również tym, dla których muzyka baroku jest czymś zupełnie nowym.
Członkowie zespołu są praktykującymi pedagogami i oprócz koncertowania prowadzą także warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat muzyki dawnej, by ukazać możliwości barwne instrumentów dawnych i zainteresować młodych ludzi tą tajemniczą epoką w historii muzyki.
Paweł Miczka | Skrzypce barokowe
Paweł Miczka jest absolwentem Hochschule für Music und Theater w Lipsku w klasie Rolanda Baldiniego. Tam też rozpoczął naukę gry na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Susanne Scholz. W Halle ukończył studia pedagogiczne i rozpoczął pracę w szkole muzycznej. Następnie studiował na największym wydziale muzyki dawnej w Europie, Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze w klasie Enrica Gattiego.
Po uzyskaniu dyplomu w Holandii rozpoczął studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pracował z takimi pedagogami jak Franz Brüggen, Barthold Kuijken, Christophe Coin, Erich Höbarth, Midori Goto, Clive Brown, Ryo Terakado, Kati Debretzeni, Walter Reiter, Bart van Oort i Frank de Bruine. Paweł Miczka współpracuje z następującymi zespołami: Aetas Baroca, Cammermusik Potsdam, Musica Poetica, Hof Musici, Neue Pohlnische Capelle, Michaelis Consort, Weimarer Barockorchester czy Orkiestra Historyczna.
Aleksandra Rybak-Żymła | Wiolonczela barokowa
Aleksandra Rybak-Żymła jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wiolonczeli Piotra Janosika oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w klasie wiolonczeli barokowej Lucii Swarts. Brała udział w takich projektach jak: Nederlands Jeugd Orkest, Academia Montis Regalis, Jeune Orchestre de l’Abbaye, The Fat Lady Opera Groep czy Handel Academy. W latach 2014-2015 była członkiem Theresia Youth Baroque Orchestra działającej we Włoszech. Miała okazję pracować z takimi pedagogami jak Alison McGillivray, Christophe Coin, David Simpson, Jaap ter Linden, Balazs Mate i Hidemi Suzuki. W 2014 roku rozpoczęła współpracę z zespołem Aetas Baroca. Współpracuje również z Orkiestrą Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Od 2016 roku jest wiolonczelistką zespołu instrumentów historycznych Filharmonii Lubelskiej.